Rychlá zpětná vazba

Teď zrovna žádný průzkum neprobíhá, všechny ankety jsou uzavřené.

Výsledky minulých anket

Tuhle dvojici jsem vyvěsil při minulé rekonstrukci stránek, abych si ověřil, jestli to byl dobrý nápad:

Co říkáte na novou verzi těchto stránek - po obsahové stránce?

Většině návštěvníků se rozšíření záběru líbí, ale některým už se to zdá přehnané. Takže jsem zvolil kompromis: něco z toho rozšíření se zachovalo, zbytek se zrušil a přesunul jinam.

Hmm, v poslední době opravdu programuju nějak málo. Není divu, že na to pár lidí upozornilo.

A pochopitelně se najdou i tací, kterým se stránka nelíbí. Naštěstí tu nikoho nedržím proti jeho vůli :-).

 

Co říkáte na novou verzi těchto stránek - po estetické stránce?

Murphyho zákony sice říkají, že každá změna je k horšímu, ale jak se zdá, tady jsem se trefil: drtivá většina návštěvníků hlasovala pro. Takže v budoucnu tenhle vzhled plus mínus zachovám.

Zbytek odpovědí je obsazen víceméně rovnoměrně. Pozadí v barvách bažiny možná není úplně ideální, ale potřebuji, aby všechno dobře kontrastovalo se žlutým písmem. Pascalská sekce každopádně zůstane stylově modrá :-).

Navigaci jsem trochu upravil, teď by mohla být o chlup přehlednější. Otázkou je, jestli výrazně nižší počty hlasů v nových anketách způsobila zasunutá poloha administrační sekce až na spodku navigační lišty, nebo jestli sem prostě chodí čím dál míň lidí. Počítadlo návštěv ukazuje spíš na tu první možnost, tak jsem lištu pokusně trochu přeskládal a uvidíme.

Animace a podobné věci v plány nebyly a nejsou, nadhodil jsem to jenom ze zvědavosti. Naštěstí je ani moc lidí nevyžaduje.

 

První čtyři ankety zjišťovaly, kdo sem vlastně chodí:

Kterou chybovou hlášku při programování nejvíc nesnášíte?

Tady celkem jednoznačně vyhrála hláška "Program provedl nepovolenou operaci a bude ukončen", kterou Windows zobrazují, když náš program něco zapíše do nealokované paměti. Nepříjemná je hlavně tím, že způsobí okamžitou smrt programu včetně IDE, což může způsobit ztrátu neuložených dat. Za velký počet hlasů možná mohlo i to, že se s ní nesetkávají pouze pascalisté.

Další čtyři místa obsadily nejběžnější stížnosti překladače na syntaktické chyby.

Zvláštní, že poměrně dost hlasů dostala i možnost "neprogramuju v Pascalu".

Na spodním konci žebříčku se umístily hlášky na téma ukazatele a přetypování, asi proto, že začátečníci se s nimi moc často nesetkávají a pokročilí mívají jiné starosti :-).

 

Proč tu vlastně jste? Co vás sem přivedlo?

Nejčastěji sem chodí staří známí, doufaje (vytrvale, leč často marně), že tu konečně najdou nějakou aktualizaci. Asi bych tedy měl aktualizovat častěji :-].

Druhá největší skupina jsou studenti, co pátrají po nápovědě nebo rovnou hotovém řešení pro své semestrální práce. Vida, sekce Škola asi byla dobrý nápad.

Na třetí příčce se s největší pravděpodobností umístili programátoři, které Pascal baví a shánějí něco pro inspiraci.

Odpovědi "našel jsem to v katalogu" a "našel mi to vyhledávač" byly dost nešikovně zvolené, protože se kryjí prakticky se všemi ostatními možnostmi. Proto asi nejsou moc směrodatné.

Nejméně, ale pořád ještě docela dost hlasů získala možnost "jsem tu náhodou/omylem". Zajímalo by mě, jestli tihle návštěvníci původně hledali Microsoft :-).

 

Jaké médium nejčastěji používáte pro přenos souborů mezi počítači?

Anketa byla založena v době, kdy USB flashky ještě nebyly až tak úplnou samozřejmostí, ale i tak ji postupně vyhrály na celé čáře.

Docela zajímavé je, že hned druhé místo (i když v rámci statistické chyby je prakticky na stejné úrovni s disketami a internetem) obsadily LPT a COM kabely. To by znamenalo, že se pořád ještě používá relativně dost starých počítačů bez velkokapacitních mechanik, USB a síťových karet. Ale vlastně proč ne - Turbo Pascal je historie, tak je celkem logické, že je provozován na historickém železe.

Diskety jsou na ústupu, ale stále ještě se občas hodí, obzvlášť na každodenní zálohování a přenášení několikakilobytových zdrojáků.

 

Pro jaké rozlišení nejčastěji píšete svoje programy?

Tady nejsou počty hlasů ani rozdíly mezi nimi příliš velké, takže ze statistického hlediska nemají výsledky moc velkou váhu, ale i tak se z nich dá něco málo vyvodit.

Nejpoužívanějším režimem je texťák, čili to, s čím každý pascalista začíná někteří i končí. Buď proto, že je programování nechytne (resp. skončí semestr), nebo protože přejdou na jiný jazyk, kde je to s grafikou pohodlnější, a už se tu víckrát neukážou. Nebo jo, ale anketa jim nedovolí druhé hlasování. Hm, možná jsem ji měl taky občas resetnout...

Další čtyři místa obsadily tradiční VGA a SVGA režimy: 320x200 jakožto nejrychlejší a nejjednodušší na obsluhu, 800x600 coby výhodný kompromis mezi hustotou informací, rychlostí a kompatibilitou, a 1024x768 a 640x480 jako drobné výkyvy na obě strany spektra.

Exotičtější režimy jako 320x240 nebo 640x350 dostaly dle očekávání nejméně hlasů, předběhla je dokonce i okna (patrně delfaři).

 
Reklamy: