Zpět

Posilovač USB

Otázku zálohování dat jsem se rozhodl jednou provždy vyřešit pořízením USB harddisku. Potíž je v tom, že právě na tom počítači, ze kterého chci data zálohovat, nedodává USB port dost proudu na to, aby se disk aspoň roztočil. Po pár dnech neúspěšného pátrání po hubech s externím napájením jsem radši nakoupil pár součástek a došlo na vlastní řešení.

Princip je jednoduchý: napájecí vodič portu se přeruší a místo napájení z USB karty se do něj přivede pět voltů odjinud. V mém případě přímo ze zdroje PC, přes jeden z volných konektorů pro harddisky a CD-romky.

Zapojení

USB1 je připojeno na původní port počítače. USB2 je výstupní zásuvka, do které se budou zapojovat externí přístroje. USB3 je nabíjecí port bez datových pinů - pro funkci přípravku není potřeba, přidal jsem si ho tam jenom z praktických důvodů, protože stejně každou chvíli potřebuju něco nabít. Teoreticky jich může být libovolný počet (kolik zdroj utáhne). Datové piny jsem nechal nezapojené, mému telefonu a foťáku to vyhovuje. Některé přístroje mohou vyžadovat speciální zapojení, kdy jsou datové piny propojené navzájem nebo přes nějaký odporový můstek s napájecími vodiči, ale to už nechám na vás.

Napájení (na schématu vlevo dole) jsem vyvedl na zástrčku Molex. Dva krajní vodiče jsou +5 V a +12 V, dva prostřední jsou k nim země. 5 V je u mě červený, 12 oranžový a země černé, ale viděl jsem i jiné barevné kombinace, tak si to radši proměřte.

Oživení

První krok je kontrola zemí. Zapojte přípravek do vypnutého počítače a propípněte vývody 7 a 8. Jestli jsou vodivě spojené, je to v pořádku, zdroj i port mají společnou zem (to je obvyklá situace). Kdyby nebyly, neručím za to, že po zapnutí nic neshoří.

Druhý krok je kontrola napětí. Zapněte počítač a změřte napětí mezi vývody 3 a 7 - to je napětí zdroje. Mělo by to být něco kolem 5 V (u mě 5,1). Kdyby tam bylo 12, trefili jste špatný konec napájecího konektoru.

Jestli máte propojené země a správné napětí, propojte jedním jumperem (propojkou) vývody 7-8 a druhým vývody 3-4. Tím je přípravek zprovozněný.

Kdybyste z nějakého důvodu potřebovali vrátit port do původního stavu, stačí přesunout jumpery na vývody 1-2 a 5-6. Tím se externí napájení odpojí a kladný pól se vrátí zpátky na napájení z portu. Nabíjecí port zůstává stále v provozu bez ohledu na nastavení jumperů.


Plošný spoj. Stínění portů by mělo být propojené kvůli ochraně před statikou. Při kreslení spoje jsem na to zapomněl, proto ten dodatečný modrý drátek.


Nainstalováno v krabičce, chybí už jenom víčko. Čtyřžilovým napájecím kablíkem se nenechte zmást, byl zrovna po ruce a je spájený do dvojlinky.


Finální podoba po zakrytování.

USB teoreticky má fungovat tak, že se připojené zařízení nejdřív po datové lince zeptá počítače, jaký proud mu může dodat (100 nebo 500 mA), a pak se tomu přizpůsobí. V praxi si ovšem většinou rovnou cucne tolik proudu, kolik chce, a když to port neutáhne (klesne napětí), vypne se. To je i případ mého harddisku WD Elements, který s uvedeným přípravkem šlape jako hodinky. Opatrnějším přístrojům, které se signalizovaným maximálním proudem skutečně řídí, by nepomohl a bylo by potřeba sestrojit plnohodnotný procesorem řízený hub.

A jen tak na okraj: dvouterabytový disk je možné naformátovat jako FAT32, takže pak funguje i pod Windows 98 (s nainstalovaným univerzálním ovladačem). Jenom je na to potřeba nějaký jiný formátovací program než ten interní z Windows XP nebo novějších, protože ten z nějakého důvodu FAT32 pro takhle velké disky odmítá.

Zpět

Reklamy: