Na FreeHostingu Endora běží desítky tisíc webů. Přidejte se ještě dnes!

Vytvořit web zdarma

Na FreeHostingu Endora běží desítky tisíc webů. Přidejte se ještě dnes!

Vytvořit web zdarma

int21h

Basic dnes

Tak mi dolo, e se prezentujeme jako asopis o vedlejch proudech a polozapomenutch programtorskch smrech, a jet tu nebyla dn zmnka o jazyku BASIC. Zatm jenom pascal (Mli bychom zlanait i njakho ckae...)
Kadopdn Basic vznikl v roce 1964 a byl to jeden z prvnch, ne-li vbec prvn, z vych programovacch jazyk.
Zpotku bhal na velkch slovch potach a pozdji i na domcch potach. Zatmco byl ale ze sl vytlaen velijakmi Coboly, Fortrany a kdov m jet, na osmibitovch potach naprosto dominoval.
Bohuel, a je navren dsledn multiplatform (v roce 1964 nutnost), tak se na jednotlivch osmibitech rozpadl na mnostv dialekt, take pevod hry nap z Atari na ZX-Spectrum byl krom hardwarov nekompatibility komplikovn jet odlinostmi jednotlivch
Basic.
Pro ns je ale podstatn, e na PC portoval Basic IBM (jejich verze se nazv BASICA) a Microsoft piel s kompatibilnm (tehdy to jet byli hodn hoi) GW-BASICem.
No, a pv na GW-BASICu jsem se nauil programovat. Nebudu se o nm moc rozepisovat, jenom strun:
Je to interpretovan jazyk (jako teba PHP nebo FoxPro) a stejn jako teba FoxPro m dva reimy innosti. Pokud napete teba:
For a=1 to 10:Print a:Next a

...tak se pkaz provede okamit. To se nazv bezprostedn reim Pokud ale pedadte slo, chpe to BASIC jako dku programu. Nap.
10 For a=1 to 10:Print a:Next a

Vtina programtor je/byla zvykl slovat dky po destkch, aby se daly pohotov vkldat dal dky.
Nad pedchoz vtou jste se mon zarazili: Jak vkldat? GW-BASIC nem IDE ve smyslu, jak ho vichni chpeme. Jeho pracovn prosted ze veho nejvce pipomn pracovn prosted DOSu. Zapomete tedy na scroling a voln pohyb po zdrojovm kdu. Pracuje se tu jinak.
Lpe :-)
Ne, to si dlm srandu.
Nicmn je mon, napsat program v njakm normlnm editoru a pak ho v prosted BASICu jen nast. Z njakho dvodu se to ale nikdy moc nepouvalo...
GW-BASIC m na dobu svho vzniku perfektn podporu grafiky, ale siln zaostv v pmou prac s hardarem PC, nezn ukazatele(!) a tm nezn pojem procedura nebo funkce.
Ale daj se v tom naprogramovat slun vci, ne e ne. Naprogramoval jsem v nm i jeden dost schopn malovac program, kde se kreslilo normln my - v GW-BASICu lo o plnou raritu!

Dal vvojov stupe byl QBASIC (takt od Microsoftu), kter se distribuoval spolen s DOSem 5.00-6.22
V tom jsem nikdy nepracoval, ale vcelku ho taky znm:
Rovn je to interpretovan jazyk, u um funkce, je eji spjat s platformou PC, grafika zstv pod perfektn a snad zn ukazatele. Taky u m IDE v pravm slova smyslu a nen nutn slovat dky. Na druhou stranu neum bezprostedn reim prce.
QBASIC byl uren pro adov uivatele systmu DOS. (Tenkrt jet uivatele nepovaovali se blbeky.) Pro programtory byla (a stle je) verze zvan Quick Basic 4.5 (Pozdji vznikla jet verze 7.1, ale z njakho dvodu se moc nerozila)
Quick Basic m trochu lep IDE, pr dalch rozen a hlavn um kompilovat do EXE.
Posledn Microsoft BASIC pro DOS byl Visual Basic for DOS v 1.0
Skuten vizuln vvojov nstroj. Vidl jsem ho a zd se bt dost dobr. Jeho prosted pipomn prosted Turbo vision a v nm vytvoen programy jsou v tom samm stylu. VB for DOS se ale moc nerozil, asi kvli chab podpoe od Microsoftu, kter se tou dobou u soustedil na windows.
Krom peklada od Microsoftu vylo jet mnoho jinch peklada BASICu - mete si je vyhledat pes Google.

Ale tenle lnek je o nem jinm:
Aby bylo jasn, QBASIC a Quick Basic 4.5 vyly v roce 1988. Zd se, e u jsou dvno zapomenuty.
OMYL. Kolem tchto jazyk se vytvoila neskuten aktivn a naden komunita, kter v nich dodnes programuje. Tito lid berou chybjc prvky QBASICu jako vzvu a o to zarputileji v nm tvo. Situace u basic trochu pipomn tu u pascalist.
Hojn se pouv QBASIC nebo Quick Basic, ale nkte zvolna pechzej na Free Basic, kter se objevil pomrn nedvno a kter je:
+ 32bitov
+ pebr nkter prvky z C
+ podporuje DOS32, Windows a Linux
+ m mraky knihoven na vechno mon vetn OpenGL, DirectX, GTK+,...

Nepipomn to pascalistm nco?

Bylo by koda, aby FB pethl vechny basicovsk programtory, protoe tm by zanikla jedna vynikajc skupina vvoj pro DOS.
Tento odkaz vs dovede na dobr vchoz bod mezi basice. Vimnte si, e z 95% programuj co jinho ne hry!
Bezva! Mezi nimi pevauj akrny, ploinovky a kupodivu RPG. Je radost si takov dlka zapait, protoe je na nich vidt ten zpal, s jakm je jejich tvrce piplal. Ne jako prefabrikovan komern ehm... ...produkty.
Siln mi pipomnaj hry na bratrancov atrku. Byl bych ale rd, abyste si nenechali ujt ani 3D hry typu DOOM vytvoen v Q(uick) Basicu.
Skuten to jde. Neuviteln! Uvdomte si, e to vechno bh v relnm mdu! A patrn jenom s minimem assembleru.
Na tchto strnkch taky vychz asopis QB Express, kde se najde leccos zajmavho i pro nebasice. V dob psan tohoto lnku erstv vylo 20. slo. V ptm 21. bude vyhlen Qlympidy - programtorsk soute pro basice. V obou kategorich QB i FB bude zejm hodn sounch kus a je se tud na co tit!
2006-11-30 | Laaca