int21h

Oprava displeje notebooku

Šťourání se v noteboocích se pomalu stává mým koníčkem :-). Tentokrát se mi ale do spárů dostal o něco modernější kousek než obvykle: Fujitsu Siemens Amilo Pro.

před zásahem

Potíž byla s jeho displejem. Nejdřív začalo zlobit podsvícení: svítilo jenom při určitém úhlu otevření a občas zablikalo, prostě typické příznaky uvolněného kontaktu. A potom začal stejným způsobem vypadávat i obraz, což už je pro uživatele důvod k panice a pro mě záminka k vypůjčení si tohoto počítače na víkend domů, že se jako opatrně podívám, co za vira v něm řádí a jestli by nebylo vhodné ho odeslat do odborného servisu :-).

Začal jsem zcela samozřejmě odšroubováním všech šroubků na spodku přístroje, což byla, jak se o dvě hodiny později ukázalo, chyba. Vymontoval jsem z něj snad úplně všechno, jenom abych nakonec zjistil, že stačilo zvenčí šroubovákem vyloupnout plastový kryt pod displejem:

sundavání displeje

Jenže kdo to mohl tušit, když se tahle zatracená věc táhne přes celou šířku notebooku a podle všech hledisek vypadá jako nedílná součást karosérie...

Černě obalený nenápadný kabel zakončený obdélníkovitou zástrčkou nad klávesami F1 a F2 je to, co dodává displeji elektřinu i signál, a někde v něm musí být jádro pudla. Šedý káblík napravo od něj, co zalézá pod klávesnici někde mezi F2 a F3, je takový malinkatý koaxiálek. Pod ním je ještě jeden, černý (je ho vidět jenom kousek), a oba obkružují celý displej až doprostřed horní hrany (jeden zleva, druhý zprava) a tam najednou jen tak končí. Netuším, k čemu jsou, snad nějaké antény? To je teď vlastně jedno. Každopádně vedou k jakémusi přídavnému obvodu na dně počítače a mezitím se musí proklikatit všude možně, tak je potřeba je vymotat a odpojit. Hlavní kabel od displeje šel ven jedna báseň: vyšroubovaly se dva šroubky, zatáhlo se za připravený kousek izolepy a bylo to.

Poslední věc, kterou je potřeba odšroubovat, je celkem šest šroubků, které drží ty dva kovové panty.

odmontovaný displej

Když je displej sundaný, je třeba vydloubat všechny gumové čudlíky po obvodu a vyšroubovat šroubky, které jsou pod nimi schované. Teď jsem konečně zjistil, jak jsou panty k displeji uchycené: dvěma šroubky na každé straně přišroubované ke kovovým výztuhám. Byly ovšem povolené, a to dost. To vysvětluje dvě věci: proč displej při otvírání a zavírání vykazoval jistou vůli nebo hysterezi nebo jak to nazvat, a proč poblíž pantů praskal plastový kryt. Řešení: šroubky dotáhnout a máme vystaráno. Ale to až později, teď je potřeba ošetřit hlavní kabel:

detail kabelu

Jak vidíte, je celý důkladně omotaný nejdřív pokovenou stínicí textilní páskou (to je ta stříbrná) a pak ještě obyčejnou černou. Obě lepí jako čert: odmotávat se musí velice opatrně, aby se tenké káblíky pod nimi nepřetrhly.

Po odmotání pásek jsem zjistil, že všechny žíly kabelu jsou kupodivu v naprostém pořádku. Takže jsem usoudil, že závadu způsoboval právě ten poměrně tuhý ochranný obal, kvůli kterému se možná při sklápění displeje některé drátky a konektory moc natahovaly a kroutily. Tak jsem kabel nechal holý, jenom s malou bandáží v místě, kde se opírá o ostré hrany krytů. Zkouška funkce:

funguje!

Displej svítí a ukazuje tak, jak má, a odstraněné stínění mu evidentně nijak nechybí (koneckonců jsme v kanceláři, ne v těžkém průmyslu).

Ještě pohled na jedno záhadné varování:

záhadná výstraha

Netuším, co pod tou bílou páskou je, ale asi to bude něco velmi křehkého. Nesahání se každopádně vyplatilo - po finálním zakrytování a sešroubování všechno funguje.

A pohádky je konec :-).

P.S. pro programátory: grafická karta tohoto notebooku nezvládá VESA službu pro přesun počátku zobrazení, i když by vzhledem k verzi VBE měla. Možná by to šlo přímo přes registry VGA - viz http://dee.cz/texty/c_scrol.txt, odstavec "nastavení Display start" (pozn. Laaca). Ale to už je trochu vyšší úroveň. Takže jestli sháníte stroj pro realmódové grafické hokusy pokusy, asi tenhle typ nebude to pravé vořechové.

2010-06-04 | Mircosoft
Reklamy: