int21h

Hraní s monitorem

Asi tak před šesti nebo sedmi lety jsem potřeboval nový monitor. Tou dobou už byla v plném proudu móda obrovských širokoúhlých obrazovek, které by se mi nevešly na stůl, ale naštěstí jsem v jednom servisu narazil na tenhle starší kousek:

Repasovaný, ale funkční a kromě nerovnoměrného podsvícení u jednoho okraje a tmavšího flíčku v jednom rohu mu nic nechybí. LCD, VGA, 1280×1024 a krásně ostrý barevný obraz. Za osm stovek - no nekup to. Jediná nevýhoda je, že mu výrobce nejspíš nenaplánoval životnost na věčné časy, tak bylo potřeba si několikrát zahrát na opraváře.

Level 1: Easy

První, co odešlo, byla stavitelná plastová noha. Po nějaké době provizorního opírání o stěnu a štos knížek dostal monitor protézu:

Taková triviálnost snad ani nestojí za článek, tak pokračujme:

Level 2: Medium

Pod dolní hranou obrazovky jsou zabudované dva reproduktorky a ten levý nehraje. Sice raději používám sluchátka než tyhle chrastítka, ale proč to nespravit?

Postup rozborky: odloupneme přední kryt lišty s reproduktory (jde to celkem dobře), odpojíme konektor a lištu odšroubujeme. Odloupneme stříbrný plastový rámeček na přední straně (to už jde hůř, ale s vhodným šroubovákem se to dá zvládnout i nedestruktivně) a vyšroubujeme několik vrutů okolo displeje. Vyloupneme dvě menší plastové krytky okolo závěsu uprostřed zadní strany a vyšroubujeme čtyři šrouby, na kterých závěs drží. Tím se nám uvolnil zadní plastový kryt, tak ho sundáme. Vytočíme šroubek dole uprostřed a poposunutím směrem dolů vyhákneme kovový kryt nad elektronikou (zapomněl jsem včas fotit, takže tohle už je stav po opravě):

Jádro pudla je třížilový kablík, přes který jde audiosignál od vstupní zdířky (zelená kostička dole na levé desce) k zesilovači (menší hnědá deska uprostřed):

Konektor na větší desce držel pohromadě opravdu důkladně, ale přitom se celý viklal. Mohly za to popraskané pájené spoje na rubu desky:

Někdo přede mnou se asi pokoušel konektor rozpojit hrubou silou a urval ho. Oprava byla jednoduchá: původní kablík i s konektory šel pryč a nahradily ho tři napevno připájené měděné vodiče (průřez zbytečně velký, ale zrovna byly po ruce):

Sborka je jednodušší než rozborka, stačí nezapomenout na žádný kablík ani šroubek a za chvíli je smontováno.

Level 3: Game over

Zrovna když jsem si začínal říkat, jak jsem vyhrál nad entropií, monitor zničehonic zhasnul. Vypnu, zapnu, tři vteřiny svítí a pak tma. Přepnu rozlišení, tři vteřiny funguje a zase zhasne. Při nasvícení lampou je slabě vidět obraz, takže je porouchané jenom podsvícení. No nic, rozebírání už mám nacvičené, jde se na to.

Jenomže tentokrát moje oblíbená taktika "náhodně rozebírám, dokud se něco neobjeví" selhala. Žádná ohořelá místa, žádné nafouklé kondenzátory, žádné rozpojené konektory ani studené spoje. Na měření charakteristik mikročipů mi chybí vybavení a vědomosti, na měření vysokonapěťových obvodů za chodu přebývá pud sebezáchovy a stejně bych nepřišel na nic jiného, než že do napájecích obvodů obou zářivek z nějakého důvodu nejde šťáva. Takže balím fidlátka a trosky monitoru odsuzuji k recyklaci obvyklým způsobem.

Rest in pieces.

2020-12-29 | Mircosoft
Reklamy: