Heslo:
Tvoje jméno:

Past na roboty - nesahat:
Tvůj vzkaz:

Další past - neklikat:
Vzkaz uložíš kliknutím na žirafu: (?)

Laaca     16. 3. 2022 (x)
Nazdar! Po nějaké době jsem se zatoulal na tvoje stránky a musím říct, že dobrý. Ten editor fontů na mě udělal dojem.

JIVA     11. 3. 2022 (x)
Nabízím a doporučuji svůj linux k nainstalování na počítač. Je vyroben z debinu 10 busteru balíčku extra kompatibilita a distra slax Tomáše M. Díky původu z live distra slax snadno nainstalujete na flešku nebo usb disk a zkusíte na hardware bootem z biosu. Přenesení na harddisk jsem popsal i pro méně zkušené uživatele v souboru navody.pdf
Počítač vynikne dobrým zázemím k dosboxu , včetně manuálů a hlavní kostry programu. Zřejmě je možné systém dos přenést na pc104 build díky nutným souborům kernel a dalším.
Do počítače dál patří emulátory retroarch. Nabízí se frontendy k databázím roms. V archivu najdete taky nějaké staré filmy a starý pořad z roku 1990 špatný vliv , pár čísel časopisu bit.
K počítači doporučuju gamepad standardu xbox360 a pc , myš , a sluchátka jack. Dobře se hodí starší bazarové modely aby linux fungoval, pojede z napájecí šňůry.
K vybavení linuxu pak patří k3b , gimp , audacity , bluefish , office , audacious a mplayer , umožňuje streamovat na youtube a twitch obs studiem. Steam sporadicky funguje včetně protonu do času než bude update nějaký.
Do počítače patří mp3 hare - brainvanishing sekty. pozor na ztrátu osobnosti za jeden den , navozuje schizoidní nemoc která nejde odstranit. halucinace
Dál v počítači má být program hit-l spirály a kosočtverce , povzbuzující prostředek. navozuje něco jako normalizačí stavy 1989 nevím co bych k tomu řekl.
tento počítač má cenu asi 5000. podle obsahu kapacity harddisku
-cíle a záměry
halucinogenní hyperspin kandidate release master branch
osoba má hrát retroarch attract mame coinops (retrofe) a dosbox roms a hry , vznik vidění myší a brouků také hub motýlů a lučních koníků
má si aplikovat hare mp3, podpora vzniku sluchových halucinací a ztráty integrity osobnoti
má pravidelně občas sledovat hit-l , navození povzbuzení
-internet není podmínkou , steam a update prohlížeče činí problémy , stream obs studiem není také nutný
výhodné zacílení
pro zisk důchodového zařazení , po návštěve kroměříže dosáhne osoba důchod v čase 3 měsíce , tento je pak vyplácen nejméně do doby než přestane invalidita trvat 2,4,6 let ale i doživotně vhodným chováním jen u počítače být
databáze roms jsou ve verzi také pro windows jako složky na externí harddisky apod.
https://www.tigerhareram.cz/linux.html
tady najdete download.1 a download.2 dva google disky
prohlédněte složku files v jedničce a dvojku
linux jde stáhnout poslední verze se vším ze souboru retrofe
některé čísla verzí obsahují trojan gen
v linuxu se neuplatňuje a nic nedělá , týká se souboru hry diablo 1
-notebook nebo barebone emulation pc a stolní bedny ,příslušenství neprodávám , jsem poskytovatel software zdarma
to je všechno , je to dobrá verze retrofe

JIVA     2. 12. 2020 (x)
Objevila se zvuková karta kompatibilní se soundblaster použitelná ve starém pc. Přikládám odkazy:
-
https://www.youtube.com/watch?v=9swHDYrB7Cc
-
https://www.high-voltage.cz/sortky/orpheus-nova-isa-zvukova-karta/
-
https://www.youtube.com/channel/UCACeVh_T2JqTXMW-Ker28RA

Laaca     15. 11. 2020 (x)
Hm, zkus mi napsat testovaci programek s takovymi rozmery poli, aby se to spolehlive projevilo. Preferencne variantu s pouzitim prokazu MOVE.
Prozenu to pres disassembler a ono se neco ukaze :-)

Mircosoft     31. 10. 2020 (x)
Nepomohlo by to, protože v TP nemá slovo packed žádný efekt - všechna pole jsou implicitně packovaná, ať to mají deklarované nebo ne. Zarovnávání na sudé adresy ("word-align data" v nastavení překladu) a podobně funguje jenom u samostatných proměnných.

Laaca     30. 10. 2020 (x)
Zaujal mě tvůj srpnový příspěvek o bugu TP při kopírování vícerozměrných polí.
Jenom nápad, nezkoušel jsem to, pomohlo by rozšířit deklaraci pole o slovo "packed"?
Tedy:
type Pole = packed array[1..5,1..7] of char;
var JednoPole:Pole;
    DesetPoli:packed array[1..10] of Pole;

Mircosoft     16. 10. 2019 (x)
Tak jsem to zběžně prošel. Je to obrovská spousta kódu bez komentářů a vysvětlivek. Pochopit, co to vlastně dělá a jak jsou ty zdrojáky navzájem provázané, by pro mě bylo několik měsíců práce na plný úvazek. Jsem schopný takovou zakázku vzít, ale musela by mi aspoň pokrýt životní náklady. Jako nekomerční zábava pro volný čas je to na mě moc velké sousto.

Mircosoft     11. 10. 2019 (x)
Ahoj,
můžu se na to podívat (jen co se zase dostanu ke svému počítači), ale neslibuji, že se mi to povede. Ten systém jsem nikdy neviděl.

Přepis do Freepascalu/Lazaru by teoreticky mohl jít, ale zrovna uživatelské rozhraní je ta nejpracnější věc a tady by se musela předělávat úplně od základu.

No nic, podívám se a dám vědět.

Virlupus Soft (Richard)     11. 10. 2019 (x)
Zde všechna data http://virlupus.cz/upload/src/FAND.zip

Virlupus Soft (Richard)     11. 10. 2019 (x)
Zdravím, potřeboval bych asi trochu pomoci, neb Pascal už mi uniká. Mám staré zdrojové texty, kde moc strojáku atd. Prostě celé je to pro DOS a v dnešních technologiích je tam moc zbytečných řádků a na druhou stranu jich tam chybí.
https://www.itnetwork.cz/programovani/sql/diskuzni-forum-sql-mysql-mssql-postgresql-sqlite-databaze/pc-fand-4-2-pascal--5d48a25533750

https://github.com/alisoss/pcfand

Všichni mi říkají, že je to out, ale vím, že není... ten koncept byl dokonalý a dodnes lepší neexistuje. Chtěl bych to znovu otevřít a tak nějak zWokenit i pro linux.

Když jsem ptal všude možně... Dave mě odkázal na Tebe, jako šíleného Pascalistu...Tedy otázka, lze s tím něco udělat? Původně jsem to zamýšlel jako open, ale dnes spíš komerce s podílem na zisku.

Mircosoft     25. 3. 2019 (x)
Článek o tvorbě operačního systému se tu může vyskytnout jedině jestli ho nějaký dobrovolník napíše. Já to určitě nebudu, protože se v takových věcech nevyznám.

Každopádně díky, takovéhle reakce vždycky potěší :-).

Jakub V.     22. 3. 2019 (x)
Mám hrozně moc rád tenhle web!
Je tu spoustu zajímavých a historických věcí.
Hodně článků mě zde zaujalo a rád bych se dočkal
ještě nějakého o tom jak si vytvořit operační systém.

Tobias S.     18. 11. 2018 (x)
Tento web má v sobě pěkný kousek historie! Skvělé rady, návody, tipy....! Za mě super web který mi pomohl jak při bastlení tak programování! Máte odemne jedno velké Díky! ;-)

Laaca     15. 10. 2017 (x)
Někde tady na stránkách je výraz, že se z tohoto webu začíná stávat komunitní web.
Pokud je to tak, tak skromně upozorňuji na tu trochu nového matroše u mě na stránkách:
http://www.laaca.borec.cz

Laaca     15. 7. 2017 (x)
Kolega Jirka se se stejným dotazem obrátil i na mě.
Ve svém kódu měl dva problémy:
1) duplicitně volal unity WinCRT a Crt, což mělo za následek otevření konzolového okna.
2) na začátku programu neměl direktivu {$APPTYPE GUI}

Mircosoft     2. 5. 2017 (x)
Hm, tak nic. Když program jede v režimu "konzolová aplikace", vždycky začíná v textovém okně. Graph řeší grafiku tak, že pro ni otevře nové okno, a s tím bohužel nic nenaděláme. Chce to sehnat nebo napsat jinou grafickou jednotku.

Dosovské programy to mají jednoduché, okno se pro ně chová jako monitor a přepíná režimy a rozlišení podle potřeby. Jenže nejdou spustit v 64b woknech :-/.

Mircosoft     27. 4. 2017 (x)
OK, podívám se na to.

Jirka     27. 4. 2017 (x)
Dík za odpověď. Jedná se o standardní unitu Graph z instalační sady FP. A to jak FPC2.2.4i386win32, tak i 3.0.0. Popis je v Run-Time Library (RTL): Reference guide. O tomto problému tam však nic není.

Mircosoft     26. 4. 2017 (x)
Jakou používáš grafickou knihovnu?
Moc zkušeností s grafikou ve FP nemám a nevím, jestli je to vůbec řešitelné, ale můžu zkusit zapátrat.

Jirka     26. 4. 2017 (x)
Prosím o radu. Pro zábavu si píšu programy ve Free Pascalu. Potřebuji, aby program, napsaný v grafickém módu, se při spuštění otevřel jen v jednom okně. Vždy se otevře i textové okno, přestože tam texty nejsou. Nikde nemohu najít řešení.

Laaca     7. 2. 2017 (x)
Možná to každý ví a jenom já jsem to netušil. Každopádně jsem dnes zjistil, že česká hra Dračí historie (kterou mi naši ve své době koupili) je naprogramovaná v pascalu a má volně přístupný zdroják i herní data.
http://www.ucw.cz/draci-historie/

Mircosoft     11. 10. 2016 (x)
Díky za vyčerpávající vysvětlení, opravíme to.

Laaca     8. 10. 2016 (x)
Díval jsem se na knihovny kolegy JIVA (zde, v sekci "Od vás") a nedá mi, abych neokomentoval jednu věc. Konkrétně jde o oddíl 3DFX, kde autor tvrdí, že má provedené rozhraní na knihovnu Inertia, což je podle něj implementace či emulace (to z napsaného není zřejmé) čipu 3DFX a jeho funkcí.
Toto je třeba uvést na pravou míru. Inertia je engine pro 3D grafiku, který umožňuje zobrazovat texturované 3D objekty a provádět s nimi některé efekty. Primární zdrojová stránka už na internetu není, ale je alespoň odvozený sajt zde: http://pascal.sources.ru/graph/inertia.htm
Má čtyři verze: TP/BP, TMT pascal, Watcom C pro DOS a MSVC pro windows.
3DFX podpora, o které je řeč, je implementována do verze pro Watcom C, pro DOSovou verzi.
Využívá standardní 3DFX knihovnu Glide, což je .LIB knihovna (a .H interfejs) právě pro Watcom C.
Knihovna Glide.LIB využívá driver Glide2x.OVL, který musí být někde ve vaší cestě PATH.
Z tohoto vyplývá, že prostředky 3DFX akcelerace (přestředictvím 2.verze Glide rozhraní) jsou dosažitelné jen pomocí Watcom kompilátoru, protože není znám způsob, jak .LIB knihovny přilinkovat  do kódu napsaného pro jiný jazyk či překladač.
Valná většina DOSových her s podporou 3DFX využívá právě Glide2 knihovny. Výjimkou je Tomb Rider, který má 3DFX kód přímo v sobě a výjimkou jsou aplikace využívající knihovnu Mesa3D, což je implementace OpenGL. Mesa3D totiž měla podporu právě pro 3DFX/DOS. V tomto případě to ale bylo nikoliv přes knihovnu Glide2, ale přes Glide3.
Glide3 by měla být pružnější či modulárnější a nedávno se jí podařilo přeložit jako dynamicky nahrávaný .DXE soubor pro DJGPP.
Tuto variantu využívají nové DOSové porty her Quake1, Quake2 a Hexen2.
Co se týká nás pascalistů, tak možná by se dal napsat wrapper, který by dokázal .DXE soubor nahrát do DOSové verze Freepascalu, protože ten používá stejný paměťový model a stejný formát EXE souborů jako DJGPP.

Mircosoft     13. 9. 2016 (x)
Díky :-).
Jak tak na to s odstupem času koukám, možná by nebylo od věci zařadit do toho napájení desetiampérovou trubičkovou pojistku pro strýčka Příhodu...

David Čápka     13. 9. 2016 (x)
To externí napájení HDD vypadá fakt úhledně, čistá práce :)

JIVA     9. 8. 2016 (x)
Pro všechny fanoušky Mircosofta, navštivte stránku:
https://www.facebook.com/int21h.cz
a srocujte se do organizované fb skupiny kolem DOSu Turbo Pascalu 7.0 a starých počítačů tím že dáte svůj like uvedenému rozcestníku.

Mircosoft     18. 1. 2016 (x)
0:2
Díky za test :-).

<script>alert("pare     18. 1. 2016 (x)
<script>alert(\"parek\");</script>

Mircosoft     17. 11. 2015 (x)
Anonym vs. htmlspecialchars(): 0:1
Držím palce :-)

Anonym     7. 11. 2015 (x)
<script>window.location.href('http://google.com');</script>

Mircosoft     7. 4. 2015 (x)
Díky za zprávu, už jsou tam.
Jsem rád, že jsi to nakonec nevzdal :-).

Vlasta Vágner     7. 4. 2015 (x)
Ahoj Mirku pokud chceš dej si do odkazů moje nové stránky : www.mojeelektronika.mzf.cz

Mircosoft     6. 3. 2015 (x)
Přímo jako samostatný program to nemám, ale v jednotce Matyka je funkce na výpočet inverzní matice. Stačí ji nakrmit vhodnými daty a je to.

Lukáš     27. 2. 2015 (x)
Ahoj,
nedělal jsi náhodou řešení soustav lineárních rovnic v Pascalu?

Předem dík Lukáš

Mircosoft     22. 2. 2015 (x)
Jasně, počítám s tím. A mám kompletní zálohu, takže nezmizí natrvalo :-).

Vlasta Vágner     22. 2. 2015 (x)
Ahoj Mirku smaž si prosím tě v "ODKAZECH" odkaz na můj web www.mojeelektronika.ic.cz, který již za šest dní bude neplatný aby to nemátlo návštěvníky tohoto webu.
S pozdravem Vágner

Vlasta     14. 1. 2015 (x)
Hezký web plně plnící (to je obrat !) funkci populárně vědecky naučnou, :-). Kdo chce trochu bastlit, nebo nedej bože přemýšlet, (dnes tak nemoderní činnost) ten se tu najde. Žádné vylomeniny, blikátka a odkazy, že tu není zoo a lamy jsou nevítány. Tak trochu balzám na duši.
Srdce starého bastlíře jste potěšil, málej jsem i slzu setřel. Přeji krásný den, plný ještě krásnějších myšlenek.

Mircosoft     11. 1. 2015 (x)
Ahoj Jakube,
jenom si pro jistotu upřesním zadání: když na vstupu dostaneme 2,3,4,3,4,2,3,2, tak bude výsledek 3, protože tam jsou tři unikátní hodnoty: 2,3 a 4. Je to tak?

Jak už jsem psal na fóru, s celými čísly by se dala využít množina, ale s reálnými ne (teoreticky je jich nekonečně mnoho a to se do žádné datové struktury nevejde), takže na to musíme jinak.

*Všechna* načtená čísla do pole ukládat nechceme. Ale mohli bychom ukládat jenom *některá* - ta unikátní: po každém načteném čísle projdeme pole a jestli tam tohle číslo ještě není, přihodíme ho tam. Nakonec stačí spočítat prvky pole.

Jestli by i těch unikátních čísel bylo moc, tak nezbývá než ukládat je do druhého souboru. Po každém načteném čísle by se soubor prošel a případně rozšířil o to nové číslo, stejně jako v případě pole. Pomalé, ale co se dá dělat, řekli si o to. Nenapadá mě žádný způsob, jak to vyřešit bez pamatování, jaké hodnoty už jsme potkali.

Jakub     10. 1. 2015 (x)
Ahoj Mircosofte,
mám za úkol určit počet různých čísel typu real v souboru, kde počet čísel je velmi veliký(tudíž ho nemůžu uložit do pole).
U integeru mi to nedělalo problém, ale dostal jsem odpověď, že je to velice neefektivní a bralo by to až 4GB paměti, tak jsem dostal typ real.
Díky Jakub

Mircosoft     18. 12. 2014 (x)
Algoritmus je celkem triviální:

1) Popojdi o políčko dopředu.
2) Jestli je bílé, přebarvi ho na černo a udělej vpravo vbok. Jestli je černé, přebarvi ho na bílo a udělej vlevo vbok.
3) Opakuj, dokud tě to nepřestane bavit :-).

Jediná zajímavá věc na tom je, jak chaotické vzory z toho vycházejí.

zobrazit starší příspěvky
Reklamy: