Sbírka odkazů

Stránek o pascalu existuje spousta, tohle je takový menší rozcestník.

Servery a fóra

Profesionální, mezinárodní nebo prostě jenom rozsáhlejší stránky s programátorskou tématikou, informační servery, diskusní fóra a tak dál.

Programujte.com Server věnovaný programování v nejrůznějších jazycích. O Pascalu je tu pár starších článků a kurzů (kvalita různá) a poměrně živé diskusní fórum.
IT Network Soul_dracův programátorský portál se širokým záběrem od teoretických článků přes programování her až po tvorbu webu. Pascal už se tu vyskytuje jenom okrajově.
Pascal.sources.ru Asi druhá největší hromada zdrojáků, na jakou jsem zatím narazil. Pokud vám nevadí azbuka, neváhejte.
Programmer's heaven čili Programátorovo nebe. Zas až tak úplně nebe to sice není, ale užitečných zdrojáků v něm najdete dost. A taky celkem živé fórum, pokud nepohrdnete angličtinou.
Výheň Kultovní diskmag s obsáhlou rubrikou o programování. A když už jsme u Výhně, tak tohle je hlavní stránka serveru, kde najdete odkazy na osobní stránky autorů a spoustu informací o české demoscéně.
Builder Tady se programuje ve všem možném. Asi nejživější část je fórum.
Freepascal Domovská stránka FreePascalu, moderního 32bitového překladače Pascalu. Nejnovější verze se orientují spíš na prostředí Windows, ale pro DOS se v něm dá psát taky, a to velice dobře.
Pascalistický rozcestník na Seznamu.

Osobní stránky

Osobní stránky nejrůznějších lidí zabývající se (alespoň zčásti) programováním v Pascalu:

stránky Alexeje Frounzeho Úžasná sbírka všech možných programátorských informací, manuálů, dokumentace a jiných textů.
stránky Ralfa Browna Je-li vám autorovo jméno povědomé, pamatujete si zřejmě jeho legendární seznam přerušení.
stránka Martina Luxe Minimalistická stránka s hromadou zajímavých zdrojáků ke stažení. Nic víc, nic míň.
Laacovy stránky
(mirror)
Stránka s podobným zaměřením jako ta moje, ale orientovaná spíš na Free- než na Turbo-.
Od stejného autora pochází i nedokončená hra Jupír; máte-li zájem, tady jsou zdrojáky: Jupír
TrSek.com Najdete tu stovky zdrojáků (většinou programy pro textový režim, unitky, hry a školní úlohy) a stručnou příručku k Pascalu. A také možnost vytvoření programu na objednávku (všechny líné studenty, kteří si chtějí nechat vyřešit domácí úkol, odkazuji sem. Ale pozor, zadarmo to nebude :-) ).
vionsoft Aktuální projekt je online strategie Archamon. Dříve psali i v pascalu: textovky, plošinovky, takticko-střílecí i strategické hry a některé i ve třech rozměrech.
Monstersoft Zajímavá stránka plná her, jednotek (New Frontier, ObjGFX...), demíček a zdrojáků. Vše v chráněném režimu pro Borland Pascal (ne Turbo!). Také je tu pěkná stránka s tutorialy, na kterou se ale nedostanete jinak než tímto odkazem (odkaz z menu stránky nefunguje).
Broncs Stránka od stejných autorů jako Výheň, ale je zaměřená víceméně jenom na dema. Ta ovšem stojí za to.
Dworkinova stránka Z programátorského hlediska jsou tady nejzajímavější grafická demíčka. Používají Beziérovy křivky, 3D zobrazení (i s texturami) a další zajímavé algoritmy.
Bennova stránka Spousta zajímavých zdrojáků (grafika s 32k barev nebo LFB, komunikace po síti, základy ovládání Windows z TP, myš, 3D grafika...), návody (třeba k LFB grafice a Soundblasteru) a pár užitečných prográmků (disassembler...).
stránka Michaela Stavěly Tady najdete docela dost programů v TP, pár v C++ (Borlandí verze 3.1, takže jedou i v Dosu) a také něco v Javascriptu a .NETu. Kromě programování tu jsou i různé fotky, povídání o starších hrách, pár online her a shodou okolností také sbírka Murphyho zákonů :-). Zdrojáky se sice nedají považovat za vzor elegance a přehlednosti, ale fungují a za chodu nevypadají špatně.
Kadlsoft Zajímavá sbírka programů a jednotek pro pascal, několik ukázkových prográmků v assembleru a také spousta návodů na elektroniku.
Fíkovy stránky Zajímavé programy pro DOS i Okna, některé i se zdrojákem, trochu elektronického bastlení a pár dalších věcí.
Jerryho web Mimo jiné je tu i sbírka pascalských programů (včetně jedné docela bombové hry :-) ). Většinou bez zdrojáků.
MojeElektronika Stránka plná návodů na nejrůznější elektronická udělátka a sem tam i nějaký ten pascalský program. Kopie některých článků najdete i zde.

Ostatní

Neprogramátorské stránky nebo prostě co se do výše uvedených škatulek nevešlo:

Abandonia Stránky věnované starým hrám - abandonware. Kromě her se tu dají najít třeba soundtracky a pár užitečných programů a ovladačů, hlavně na téma "jak rozchodit dosovské programy pod novými Windows". Vše zdarma a legálně ke stažení, ovšem je potřeba se registrovat.
Albisoft Stránky známého programátorského týmu, který už se sice přeorientoval na komerční tvorbu, ale svoje freewarové hry (Alien Invasion, Buřtík, 7th Heaven, Nukleární Karel, Řež atd.) tu nechal ke stažení. Sice bez zdrojových kódů, ale koho by zajímaly? :-)
PC tuning Server zaměřený převážně na hardware, ale v místním fóru se najde i programátorská sekce (i když je z větší části o psaní webů).
PaperGallery Moje druhá stránka, věnovaná papírovým modelům.
Night Rider Moje třetí stránka, tentokrát o kolech.
Endora Freehostingový server, na kterém bydlí tyto stránky. 2 GB místa, PHP, SQL, statistiky, zálohy, cron, šablony, redakční systémy atd.. Webová rozhraní k FTP mají dvě: prakticky nepoužitelného Správce souborů (bez možnosti "nahraj a rozzipuj") a WebFTP (přístupné z menu "FTP účty"). Úroveň dokumentace nic moc; základní FAQ existuje, ale podrobnosti se musí dohledávat přes fórum podpory. Reklamu tvoří buď pár odkazů na konci každé stránky (vzhled se dá upravit v administraci nebo ručně přes CSS), nebo pár klíčových slov přímo ve stránce, změněných na odkazy (to se naštěstí dá vypnout). K registraci potřebujete účet na Mojeid; bez něj se dá stránka založit, ale do měsíce se smaže. Mojeid vyžaduje jméno, mail, telefonní číslo a poštovní adresu - nic pro anonymy a paranoiky :-).
Stinnou stránkou je kromě toho Mojeidu také blokování přístupu ze zahraničí (nebo možná jenom nějakých vybraných "podezřelých" adres - nevím přesně, párkrát to zablokovalo i mě). Taky pozor na změny a upgrady, které můžou přijít bez varování a někdy kvůli nim přestávají fungovat skripty.
Webzdarma.cz Další český freehosting. Známý, zavedený a celkem spolehlivý, ale nepatří k nejrychlejším. 200 MB místa, PHP, SQL, bez cronu. Velké plus je, že neobsahuje žádné pasti jako automatické antispamy nebo blokování přístupu ze zahraničí. Dokumentace je na slušné úrovni, i když její hlavní část je neoficiální dílo fanoušků. Webové rozhraní k FTP je prakticky nepoužitelné - soubory umí nahrávat jenom po jednom a neumí rozbalovat archivy, takže si bez vlastního klienta (třeba TC) neškrtnete. Reklamu tvoří obrázek buď na každé stránce dole, nebo jednou nahoře na úvodu. K registraci stačí mail.
Asi jedinou stinnou stránkou (kromě absence cronu) je ta reklama. Často to bývají odporné blikající animace typu "toto není vtip, vyhráli jste". Navíc se do stránek natvrdo vkládá v okamžiku jejich nahrání na server, takže zapomeňte na include a require - reklama by byla vložená i v každém includovaném souboru.
IC Dříve freehostingový server, na kterém tyto stránky poměrně dlouho existovaly. Od února 2015 už poskytuje pouze placené služby.
Tohle udělátko spouští validátor od W3C, který zkontroluje funkčnost všech odkazů na zadané stránce. Užitečná věcička, ušetří spoustu ručního klikání.

Kdybyste náhodou chtěli ze svých stránek odkázat na mě, budu samozřejmě rád. Jestli máte radši grafické odkazy než textové, můžete použít třeba tenhle kód (výsledek vidíte napravo):
Mircosoft <a href="http://mircosoft.mzf.cz/"><img src="http://mircosoft.mzf.cz/obrazky/mslogo.gif" alt="Mircosoft"></a>
Rozměry, jméno a umístění obrázku se nebudou měnit nikdy, adresa jenom v případě vážné katastrofy.

Reklamy:
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat