Studijní materiály

Opravdoví machři a Chuck Norris manuály samozřejmě nečtou, pro nás ostatní je tu tahle stránka. Leccos se dá naučit i studiem cizích zdrojáků, ale je potřeba aspoň rámcově chápat, o čem je řeč.

Kdybyste tu nenašli to, co hledáte, napište mi, možná se mi to podaří doplnit.

Články ve formátu TXT jsou psané bez diakritiky a po jednoduchém kliknutí se otvírají v novém okně. Doporučuji uložit na disk a číst přímo v editoru TP, kde byly napsané (hlavně kvůli možnosti průběžně konzultovat nápovědu). Odkazy bez ikonek vedou na běžné HTML stránky.

Dokud časopis Int21h existoval odděleně, schovával jsem si tady záložní kopie článků, které jsem do něj posílal. Teď už nemá cenu ukládat je na jednom webu dvakrát, takže odsud vedou jenom odkazy na vedlejší stránku. Poznáte je podle černého podbarvení. Články jsou kombinací nejnovějších verzí textů a zvýrazněné syntaxe, takže o nic nepřijdete :-).

Turbo Pascal

TXT Základy programování v pascalu - od úplných základů (pojmy, typy, proměnné, konstanty, příkazy, procedury, funkce...) po vysvětlení nejpoužívanějších standardních procedur a funkcí.

TXT Jak na ukazatele - operace s ukazateli, dynamické proměnné, spojové seznamy, dynamická pole a procedurální proměnné.

TXT Objektově orientované programování (3. vydání) - od úplných základů (co to je objekt, jak se deklaruje a jak se používá) až po dynamické objekty, virtuální metody, polymorfismus a podobně.

TXT Chybové hlášky Turbo Pascalu - co která přesně znamená, co ji způsobuje a jak se jí zbavit.

TXT Direktivy překladače - co to je a k čemu jsou dobré. Podrobný průvodce těmi nejužitečnějšími a nejpoužívanějšími.

TXT SVGA grafika pro začátečníky (HTML verze) - obsáhlý návod na vlastní nízkoúrovňovou obsluhu grafické karty ve VESA režimech (rozlišení od 640×350 do 1600×1200 ve 256 barvách). Určeno i pro začátečníky bez zkušeností s Assemblerem, všechno je podrobně rozebrané a vysvětlené.

TXT 32bitové instrukce v TP - aneb jak do vkládaného Assembleru propašovat věci, kterým překladač nerozumí, a využít tak výhody procesorů novějších než 286.

Beztypové pole - jak do jedné datové struktury nacpat data různých typů a velikostí.

Šišatá tlačítka - použití rastrových obrázků a masek pro tvorbu nepravidelných klikatelných objektů.

Záludnosti TP a PC - chyby a méně známé vlastnosti překladače a různé další drobnosti.

Algoritmy

Tvorba náhodného bludiště ve čtvercové síti, zaručeně průchodného a řešitelného.

Řešení srážky dvou těles v rovině - jak simulovat náraz dvou obecně deformovatelných objektů.

Maticová transformace souřadnic v rovině - základ všech kinematických simulací a 2D i 3D enginů.

Hledání nejkratší cesty na mapě tvořené čtvercovou sítí políček s různou obtížností průchodu.

Plechovka neboli Floodfill, aneb jak jednoduše vybarvit nepravidelnou uzavřenou oblast obrázku.

Plechovka turbo, aneb jak stejný úkol zvládnout rychleji a s menší spotřebou paměti.

PLC

Různé

Ergonomie softwaru pojednává o tom, jak udělat příjemnější a pohodlnější uživatelské rozhraní programu.

Něco málo o mainframech - zběžný úvod do této málo známé platformy.

Specifika mobilního webu - s čím vším je potřeba počítat, když navrhujeme internetové stránky pro kapesní dotykové displeje.

DOS a hardware

ZIP AThelp 1.5 (832 kB, napsal Ladislav Vagner), ZIP Sysman (279 kB, napsali Vladimír Lízal a Petr Hrůza) - dva velmi podrobné elektronické manuály, ve kterých se dá najít téměř cokoli o hardwaru, BIOSu a DOSu. Nezabývají se programováním v nějakém konkrétním jazyce, ale obecnými postupy. Při čtení se hodí alespoň základní znalost assembleru.

ZIP Učebnice Assembleru od Mgr. Tomáše Papouška, zaměřená hlavně na vkládaný Asm pro Turbo Pascal. Pro začátečníky.

VESA 1.2, TXT VESA 2.0 a PDF VESA 3.0 (272 kB) - oficiální specifikace grafických standardů. Užitečná věc, pokud programujete vlastní grafiku. Anglicky.

TXT Scankódy kláves - chcete-li si napsat vlastní ovladač klávesnice, mohl by se vám hodit tenhle seznam.

Papírová literatura

Programování v jazyce Pascal (J. Jinoch, K. Müller, J. Vogel, nakladatelství SNTL) - stará, ale celkem dobrá učebnice standardního Pascalu, já jsem s ní začínal. Dá se občas najít v knihovnách, antikvariátech nebo školách, kde ji obvykle vyřazují z fondu a vyhazují.

Pascal pro zelenáče (P. Satrapa) - výborná, srozumitelně, podrobně a místy i humorně psaná knížka zaměřená na Borlandí (Turbo) Pascal. Běžně k dostání v knihkupectvích.

Turbo Pascal: od příkladů k příkazům (P. Mikula, nakladatelství Grada) - je to docela bichle (cca 30 mm tlustá a o trochu větší než A5). Teoreticky by ji mohl vzít do ruky úplný začátečník a postupně se z ní naučit prakticky všechno od základů přes BGI grafiku až po vyšší aspekty OOP. Výborná - doporučuji. Nevím, kde se dá sehnat, už dlouho jsem ji nikde neviděl.

Jak na to v Pascalu (M. Milda) - užitečná knížečka (8 mm, A5) pro mírně pokročilé, ze které se dá vyčíst dost zajímavých triků a postupů. Problémem je velké množství chyb ve zdrojových kódech (někdy to vypadá, že je autor odněkud zkopíroval a ani si je nepřečetl) a nedostatek komentářů (často vůbec nevíte, na co která procedura je a co vlastně dělá; úseky v assembleru nejsou pro jistotu komentovány vůbec). Běžně dostupná v knihkupectvích.

Programování v jazyku Turbo Pascal 1 (V. Beneš) - skripta pro ČVUT (10 mm, A4). Školní knihovna je vyřazovala, tak jsem si jeden výtisk vzal. Obsahuje takové ty základy Pascalu - nejdřív zmatení nechápajícího čtenáře několika hotovými programy (výpočty integrálů a podobné hrůzy, navíc samý bug), pak syntaxi jazyka, vysvětlení příkazů a konstrukcí, popis pár direktiv překladače, popis standardních jednotek a jejich funkcí (prakticky jenom překlad helpu) a stručně něco o IDE TP. To ostatní (programovací techniky, tvorba vlastních jednotek, objekty a tak) se zřejmě probírá až ve druhém díle. Shrnutí: nic moc. Dostupnost: skriptárna ČVUT v Dejvicích nebo z druhé ruky od studentů (a ode mě, daruji za odvoz :-) ).

S počítačem (nejen) k maturitě (?) - knížka o počítačích pro střední školy (10 mm, A4). O Pascalu sice není, ale zato tam najdete velmi široký a užitečný průřez téměř vším ostatním: něco o hardwaru, práce s Windows (tuším 98), Malováním, Wordpadem, Wordem a Excelem (ale na úrovni), základy HTML (super) a kupodivu ještě i podrobná kapitola o DOSu s vysvětlením těch nejpoužívanějších příkazů (super, kde bych bez toho dneska byl) a něco o Norton commanderovi. Jestli s počítači teprve začínáte, doporučuji. Dostupnost: netuším.

Jestli máte s nějakou knihou zkušenosti a chtěli byste se tady o ně podělit, neváhejte a napište. Předem díky.

Reklamy: