Sbírka odkazů

Stránek o pascalu existuje spousta, tohle je takový menší rozcestník.

Servery a fóra

Profesionální, mezinárodní nebo prostě jenom rozsáhlejší stránky s programátorskou tématikou, informační servery, diskusní fóra a tak dál.

Programujte.com Server věnovaný programování v nejrůznějších jazycích. O Pascalu je tu pár starších článků a kurzů (kvalita různá) a poměrně živé diskusní fórum.
IT Network Soul_dracův programátorský portál se širokým záběrem od teoretických článků přes programování her až po tvorbu webu. Pascal už se tu vyskytuje jenom okrajově.
Pascal.sources.ru Asi druhá největší hromada zdrojáků, na jakou jsem zatím narazil. Pokud vám nevadí azbuka, neváhejte.
Programmer's heaven čili Programátorovo nebe. Zas až tak úplně nebe to sice není, ale užitečných zdrojáků v něm najdete dost. A taky celkem živé fórum, pokud nepohrdnete angličtinou.
Výheň Kultovní diskmag s obsáhlou rubrikou o programování. A když už jsme u Výhně, tak tohle je hlavní stránka serveru, kde najdete odkazy na osobní stránky autorů a spoustu informací o české demoscéně.
Builder Tady se programuje ve všem možném. Asi nejživější část je fórum.
Freepascal Domovská stránka FreePascalu, moderního 32bitového překladače Pascalu. Nejnovější verze se orientují spíš na prostředí Windows, ale pro DOS se v něm dá psát taky, a to velice dobře.
Pascalistický rozcestník na Seznamu.

Osobní stránky

Osobní stránky nejrůznějších lidí zabývající se (alespoň zčásti) programováním v Pascalu:

RayeR Obsáhlé a stále živé stránky o elektronice, programování, bastlení a různých dalších tématech.
stránky Alexeje Frounzeho Úžasná sbírka všech možných programátorských informací, manuálů, dokumentace a jiných textů.
stránky Ralfa Browna Je-li vám autorovo jméno povědomé, pamatujete si zřejmě jeho legendární seznam přerušení.
stránka Martina Luxe Minimalistická stránka s hromadou zajímavých zdrojáků ke stažení. Nic víc, nic míň.
Laacovy stránky Stránka s podobným zaměřením jako ta moje, ale orientovaná spíš na Free- než na Turbo-.
Od stejného autora pochází i nedokončená hra Jupír; máte-li zájem, tady jsou zdrojáky: Jupír
TrSek.com Najdete tu stovky zdrojáků (většinou programy pro textový režim, unitky, hry a školní úlohy) a stručnou příručku k Pascalu. A také možnost vytvoření programu na objednávku (všechny líné studenty, kteří si chtějí nechat vyřešit domácí úkol, odkazuji sem. Ale pozor, zadarmo to nebude :-) ).
vionsoft Aktuální projekt je online strategie Archamon. Dříve psali i v pascalu: textovky, plošinovky, takticko-střílecí i strategické hry a některé i ve třech rozměrech.
Monstersoft Zajímavá stránka plná her, jednotek (New Frontier, ObjGFX...), demíček a zdrojáků. Vše v chráněném režimu pro Borland Pascal (ne Turbo!). Také je tu pěkná stránka s tutorialy, na kterou se ale nedostanete jinak než tímto odkazem (odkaz z menu stránky nefunguje).
Broncs Stránka od stejných autorů jako Výheň, ale je zaměřená víceméně jenom na dema. Ta ovšem stojí za to.
Dworkinova stránka Z programátorského hlediska jsou tady nejzajímavější grafická demíčka. Používají Beziérovy křivky, 3D zobrazení (i s texturami) a další zajímavé algoritmy.
Bennova stránka Spousta zajímavých zdrojáků (grafika s 32k barev nebo LFB, komunikace po síti, základy ovládání Windows z TP, myš, 3D grafika...), návody (třeba k LFB grafice a Soundblasteru) a pár užitečných prográmků (disassembler...).
stránka Michaela Stavěly Tady najdete docela dost programů v TP, pár v C++ (Borlandí verze 3.1, takže jedou i v Dosu) a také něco v Javascriptu a .NETu. Kromě programování tu jsou i různé fotky, povídání o starších hrách, pár online her a shodou okolností také sbírka Murphyho zákonů :-). Zdrojáky se sice nedají považovat za vzor elegance a přehlednosti, ale fungují a za chodu nevypadají špatně.
Kadlsoft Zajímavá sbírka programů a jednotek pro pascal, několik ukázkových prográmků v assembleru a také spousta návodů na elektroniku.
Fíkovy stránky Zajímavé programy pro DOS i Okna, některé i se zdrojákem, trochu elektronického bastlení a pár dalších věcí.
Jerryho web Mimo jiné je tu i sbírka pascalských programů (včetně jedné docela bombové hry :-) ). Většinou bez zdrojáků.
MojeElektronika Stránka plná návodů na nejrůznější elektronická udělátka a sem tam i nějaký ten pascalský program. Kopie některých článků najdete i zde.

Ostatní

Neprogramátorské stránky nebo prostě co se do výše uvedených škatulek nevešlo:

Abandonia Stránky věnované starým hrám - abandonware. Kromě her se tu dají najít třeba soundtracky a pár užitečných programů a ovladačů, hlavně na téma "jak rozchodit dosovské programy pod novými Windows". Vše zdarma a legálně ke stažení, ovšem je potřeba se registrovat.
Albisoft Stránky známého programátorského týmu, který už se sice přeorientoval na komerční tvorbu, ale svoje freewarové hry (Alien Invasion, Buřtík, 7th Heaven, Nukleární Karel, Řež atd.) tu nechal ke stažení. Sice bez zdrojových kódů, ale koho by zajímaly? :-)
PC tuning Server zaměřený převážně na hardware, ale v místním fóru se najde i programátorská sekce (i když je z větší části o psaní webů).
Endora Freehostingový server, na kterém bydlí tyto stránky. 2 GB místa výměnou za reklamní proužek na konci každé stránky nebo nebo pár reklamních odkazů přímo ve stránce (můžete si vybrat). PHP, SQL, statistiky, zálohy, cron, šablony, redakční systémy atd.. Úroveň dokumentace nic moc; základní FAQ existuje, ale podrobnosti se musí dohledávat přes fórum podpory. K registraci potřebujete účet na Mojeid; bez něj se dá stránka založit, ale do měsíce se smaže. Mojeid vyžaduje jméno, mail, telefonní číslo a poštovní adresu - nic pro anonymy a paranoiky :-).
Stinnou stránkou je kromě toho Mojeidu také blokování přístupu ze zahraničí (nebo možná jenom nějakých vybraných "podezřelých" adres - nevím přesně, párkrát to zablokovalo i mě). Taky pozor na změny a upgrady, které můžou přijít bez varování a někdy kvůli nim přestávají fungovat skripty.
Webzdarma.cz Další český freehosting. Známý, zavedený a celkem spolehlivý. Do roku 2021 poskytoval 200 MB místa výměnou za vcelku decentní reklamní proužek na konci každé stránky, dnes 500 MB za nechutný vyskakovací banner. PHP, SQL, bez cronu. Dokumentace je na slušné úrovni, i když její hlavní část je neoficiální dílo fanoušků. Fórum podpory funguje dobře.
IC Dříve freehostingový server, na kterém tyto stránky poměrně dlouho existovaly. Od února 2015 už poskytuje pouze placené služby.
Tohle udělátko spouští validátor od W3C, který zkontroluje funkčnost všech odkazů na zadané stránce. Užitečná věcička, ušetří spoustu ručního klikání.

Kdybyste náhodou chtěli ze svých stránek odkázat na mě, budu samozřejmě rád. Jestli máte radši grafické odkazy než textové, můžete použít třeba tenhle kód (výsledek vidíte napravo):
Mircosoft <a href="http://mircosoft.mzf.cz/"><img src="http://mircosoft.mzf.cz/obrazky/mslogo.gif" alt="Mircosoft"></a>
Rozměry, jméno a umístění obrázku se nebudou měnit nikdy, adresa jenom v případě vážné katastrofy.

Reklamy: