Překladače, ovladače a jiné utilitky

Věci, které sice většinou v Pascalu psané nejsou, ale mohly by se hodit. Zdrojové kódy nemá cenu hledat.

ZIP Turbo Pascal 7.0 (1,7 MB) - překladač a vývojové prostředí, ve kterém píšu všechno, co na těchto stránkách najdete. Jde o doplněnou a opravenou verzi (bez slavné chyby "Error 200: division by zero" v jednotce CRT). Stručný seznam souborů a pár vysvětlivek najdete v souboru CoJeCo.txt.

ZIP Turbo Assembler (207 kB) - pro případ, že by vám vkládaný assembler v TP nepřipadal dost hardcore :-).

ZIP Tři ovladače na myš pro MS-DOS. Zaručeně fungují s porty COM a PS/2, USB jsem nezkoušel.

EXE WinZip 7.0 (922 kB) - to pro případ, že byste měli potíže s rozbalováním zde nalezených archivů.

EXE WinRAR 3.10 (942 kB) - další archivátor. Vyznačuje se lepším kompresním poměrem a více možnostmi než WinZIP, ale zase má otravnější sharewarové okénko a neumí číst formát CAB.

ZIP PKzip a PKunzip - dva dosovské prográmky pro kompresi a dekompresi formátu ZIP. Ideální pro použití v různých dávkových souborech - například ZIP tenhle používám k pohodlnému zálohování veškerých svých zdrojáků na disketu.

ZIP Volkov Commander (107 kB) - užitečný dosovský manažer. Výhodou je kombinace jeho malé velikosti a možnosti kopírování velkých souborů na malé diskety (rozdělí je). Nevýhodou je, že neumí přenos dat po paralelním kabelu jako Norton.

ZIP Norton Commander (900 kB) - ten sice soubory dělit mezi diskety neumí, ale zase zvládá přenos dat po kabelu. Stačí propojit dva počítače (nejlépe přes LPT), spustit na nich Nortony, u každého klepnout na příkaz Link v nabídce Left nebo Right, vybrat, který bude master a který slave, a pak už to jde skoro samo. Přenosová rychlost je cca 1 MB za 10 sekund - nic moc, ale když potřebujete nějak dostat soubory pro instalaci systému na počítač bez CD-ROMky, nic lepšího asi nenajdete.

ZIP Zrychlovač klávesnice nastaví nejkratší možnou prodlevu před opakováním stisknuté klávesy a největší možnou rychlost opakování, jak to mám nejradši. Jestli rychlost klávesnice nejde nastavit v Biosu, je tenhle prográmek k nezaplacení.

Následující věci jsou ve výše uvedeném balíku s TP obsažené, takže jestli překladač nemáte odjinud, nemá cenu je stahovat:

ZIP BGI ovladače SVGA a VESA - zvládnou 256barevné grafické režimy až do 1024×768. Stačí zavolat InstallUserDriver (viz nápovědu TP) a pak se dají normálně používat funkce jednotky Graph. Nevýhodou je nechutná pomalost, rozumně plynulou animaci s nimi asi neuděláte.

ZIP Borland Font Editor na tvorbu a úpravy vektorových fontů typu *.CHR, které používá jednotka Graph.
Jestli jenom sháníte českou diakritikou pro standardní borlandí sadu fontů, najdete ji v sekci Od vás.

ZIP Patch na zkompilované programy opravující chybu "Error 200: division by zero", která je sestřelovala hned po spuštění. Jde o bug původní jednotky CRT, konkrétně kalibračního algoritmu pro proceduru Delay, který nepočítal s moc rychlými procesory. Patch jsem mnohokrát vyzkoušel a funguje spolehlivě.

Reklamy: