Věnovaná je především programování v Turbo Pascalu a Assembleru. Proč? Protože mě to prostě baví: vidět programu pod kůži, vymýšlet algoritmy od nejvyšších úrovní až úplně dolů a s minimem prostředků dokázat co nejvíc. Co na tom, že pascal už dávno vyšel z módy a že dosovské programy na nejnovějších systémech rozjedete snad jedině v emulátoru. Jde mi víc o programování samotné než o rychlé výsledky s minimem námahy. Sice poněkud nemoderní přístup, ale naučil mě psát úsporné a efektivní programy a nespoléhat se na stále rostoucí výkon hardwaru, který často nestíhá dohánět rostoucí náročnost softwaru.
Pascal ale nestačí na psaní webových skriptů, proto je v programátorské sekci i krátký oddíl o PHP.
Druhou část stránek tvoří amatérská elektronika, především plánky a návody na domácí stavbu různých přístrojů a udělátek. Většinou se takové věci dají koupit už hotové, ale to potom nezažijete ten skvělý pocit, když něco vlastnoručně vyrobeného poprvé zapnete a ono to funguje :-).
A pro případ, že by vás programování a bastlení přestalo bavit, je tu ještě oddechová sekce s trochou beletrie.
Pokud jde o licence a copyrighty mých výtvorů, shrnu je do dvou vět: dělejte si s tím, co tu najdete, co chcete a na vlastní nebezpečí. Když mi ve svých projektech, kde tyto zdrojáky nebo jiné soubory využijete, necháte credit, budu rád.
Turbo Pascal kompiluje pro 16bitový reálný režim (real mode) a operační systém MS-DOS. Zkompilované programy zaručeně fungují jak v Dosu, tak ve Windows 3.11, 95, 98 a ME, které mají dosovské jádro. Dále v drtivé většině fungují ve 32bitových Windows 2000, NT a XP, ale systém už je nepustí tak blízko k hardwaru (to může trochu komplikovat časování). 64bitové Windows XP nemám vyzkoušené. Novější Windows (Vista, 7, 8, 9, 10 atd.) a systémy na bázi Unixu jsou bez šance, tam realmódové programy spustíte jedině v emulátoru.
Potíže s kompatibilitou OS se dají vyřešit nabootováním do Dosu z vyměnitelného disku (disketa, CD apod.). Všechny procesory reálný režim zvládají a ke klávesnici a monitoru v textovém rozlišení se dostanete vždycky, horší to ovšem bude s ovladači na zbytek hardwaru (grafika, myš, rozšířená paměť, zvuk apod.). Něco se sehnat dá, něco ne.
Poměrně spolehlivým řešením jsou emulátory, např. Dosbox nebo Dosemu. Existují i emulátory celého počítače, do kterého si můžete nainstalovat OS jaký chcete. Potřebujete jenom poměrně výkonný procesor, protože instrukce programu neběží přímo, ale musí se softwarově upravovat.
Nebo si prostě můžete sehnat starší počítač, na kterém DOS ještě funguje. Co byla ještě před pár lety nadupaná mašina, to je dneska morálně zastaralý šrot, který snadno získáte za odvoz. Technicky ovšem může být naprosto v pořádku a pokud nemá systém zasekaný zbytečným bloatwarem, dá se na něm normálně pracovat.
Většina těchto stránek je psaná ve statickém HTML. Navigační lišta je sice vkládaná skriptem, ale ještě před nahráním na server. K prohlížení nepotřebujete Javascript, Javu ani Flash. Většina formátování je řešená přes CSS, takže v prohlížečích bez podpory (Arachne, IE 4) trochu utrpí estetika. Ale na čitelnosti se nic nemění, takže stále platí:
Jmenuji se Mirek a na síti se obvykle vyskytuji pod značkou Mircosoft (s Microsoftem se to plete víc než jsem čekal, ale to mě tenkrát nenapadlo). K počítačům jsem se dostal poměrně pozdě a začátky byly samozřejmě ve znamení her. Programovat jsem se naučil ve volných chvílích na střední škole, na vysoké mě naučili pracovat s internetem a tak vznikly tyhle stránky. Po škole jsem se pár let živil programováním mainframů, potom oživováním a programováním průmyslových automatů a robotů a teď dělám v jednom mírně obskurním databázovém systému.
Ale jinak jsem celkem normální :-).